ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը, փոխնախագահ Ալեքսանդր Արզումանյանը եւ հանձնաժողովի անդամներ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռազմիկ Զոհրաբյանը փետրվարի 26-ին հանդիպել են Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր նորանշանակ դեսպան Արտաշես Թումանյանի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: Արտաշես Թումանյանը խոսել է Իրանում ՀՀ դեսպանության միջոցով երկու երկրների փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված ծրագրերից:
Արտակ Զաքարյանը նորանշանակ դեսպանին հաջողություն է մաղթել իր պատասխանատու առաքելության մեջ եւ նշել, որ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը պատրաստ է աջակցել բոլոր նախաձեռնություններում, հատկապես խորհրդարանական հարաբերությունները զարգացնելու եւ միջխորհրդարանական կապերն ամրապնդելու առումով:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են նաեւ խորհրդարանական համագործակցությանը, հումանիտար, մշակութային ոլորտներին, տարածաշրջանային խնդիրներին վերաբերող հարցեր:

26 февраля председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям   А.Рустамян, заместитель председателя А.Арзуманян и члены комиссии Н.Пашинян и Р.Зограбян встретились с  Чрезвычайным и Полномочным Послом РА в Исламской Республике Иран   А.Туманяном.
Собеседники обсудили вопросы армяно-иранского сотрудничества. Г-н Туманян говорил о программах развития взаимодействия двух стран посредством Посольства РА в Иране.
А.Закарян пожелал новоназначенному послу успехов в его ответственной миссии и отметил, что   Постоянная комиссия НС по внешним сношениям готова содействовать всем инициативам, особенно в плане развития парламентских отношений и укрепления межпарламентских связей.
На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся парламентского сотрудничества, гуманитарной и культурной сфер, а также региональные проблемы.